Energooszczędne klimatyzatory (Inverter)

Przetwornica (ang. inverter) w klimatyzatorze służy do sterowania prędkością silnika w napędzie sprężarki,

w celu wytworzenia zmiennego przepływu czynnika chłodniczego do systemu klimatyzacyjnego, który optymalnie dostosowuje ustawioną temperaturę do przestrzeni w danym pomieszczeniu. Natomiast tradycyjne klimatyzatory regulują temperaturę za pomocą sprężarki, która pracuje z maksymalną wydajnością lub jest całkowicie wyłączona. Klimatyzatory wyposażone w przetwornicę (ang. inverter) posiadają napęd o zmiennej częstotliwości, który zawiera specjalny falownik elektrycznego, który steruje prędkością obrotową silnika, a tym samym mocą chłodzenia sprężarki.


Napęd o zmiennej częstotliwości wykorzystuje prostownik konwersji przychodzącego prądu przemiennego (AC) na prąd (DC) prosto i wykorzystuje modulację szerokości impulsu do falownika sieciowego, aby wytworzyć AC o żądanej częstotliwości.Częstotliwość zmiennego AC napędza silnik bezszczotkowy lub silnik indukcyjny. Ponieważ prędkość silnika indukcyjnego jest proporcjonalna do częstotliwości prądu zmiennego, sprężarka może pracować z różnymi prędkościami. Mikrokontroler może wtedy na bieżąco kontrolować temperaturę powietrza i odpowiednio regulować prędkość sprężarki.

A to wszystko oznacza, że możecie Państwo cieszyć się ulubioną temperaturą w pomieszczeniu, jednocześnie zmniejszając zużycie energii elektrycznej.

Do góry